Sytuacja organizacyjna Zjawy

Kiedy 25 marca 2017 roku, Zjawa została wyładowana w Stoczni M&W w Darłowie wydawało się, że najgorsze ma już za sobą. Po nieszczęsnym wypadku i skomplikowanej akcji podniesienia miał rozpocząć się remont. Jak pokazało życie problemy dopiero się zaczynały. Najpierw okazało się, że koszty operacji wyciągnięcia i transportu niemal w całości pochłonęły kwotę ubezpieczenia (które wcale nie było małe). Potem odkryto, że przekazanie kadłuba Szkwała w latach osiemdziesiątych nie zostało przeprowadzone skutecznie i w sumie Zjawa IV (formalnie jej wrak) należy do Skarbu Państwa (SP). O skomplikowanym procesie przejęcia od SP opowiemy innym razem…

Nowe otwarcie kwestii Zjawy miało miejsce 13 sierpnia 2019 roku, kiedy Naczelniczka ZHP Anna Nowosad opublikowała następujące oświadczenie na swoim profilu FB:

-Po wielu latach i zawirowaniach, szperaniu w archiwach i odwoływaniu się do pamięci instruktorskiej zamykamy temat własności jachtu Zjawa IV. Podpisaliśmy dziś z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej umowę, dzięki której ZHP stało się właścicielem jachtu. Serdecznie dziękujemy urzędnikom MGMiŻŚ za sprawne przeprowadzenie procesu. Teraz, mając wiążący tytuł prawny, możemy wspólnie z Fundacją CWM podejmować działania, by spróbować odbudować Zjawę IV – choć to nie będzie łatwy proces.

ZHP zgodnie z zapowiedzią podjął na nowo działania dążące do wyremontowania naszego kecza. Niestety, przerwane w roku 2017 działania przy Zjawie spowodowały dodatkowe komplikacje techniczne, które w opinii ewentualnych wykonawców remontu podniosły znacząco koszty naprawy. Związek postanowił nie sprzedawać jachtu a znaleźć partnera, który przyłączy się do projektu posiadanym potencjałem (zarówno technicznym jak i finansowym). Wybór padł na Dom Armatorski POLsail, gdańską firmę będącą armatorem m.in. Baltic Beauty i Baltic Star, podmiot z wieloletnim doświadczeniem w ratowaniu jednostek tradycyjnych i ich późniejszej eksploatacji.
5 marca 2021 roku powołana została do życia spółka Zjawa IV w której ZHP objął 49% udziałów i wprowadził jacht aportem do nowo powstałej organizacji. POLsail wziął na siebie ciężar organizacji i prowadzenia remontu i umożliwi po remoncie dostęp do jachtu harcerzom. Również po stronie POLsailu jest montaż finansowy przedsięwzięcia. Przewodniczącym Rady Nadzorczej nowego właściciela jachtu zostałem ja, Robert Smagoń, udziałowiec POLsailu i równocześnie prezes Fundacji Dziedzictwa Morskiego, która to fundacja naturalnie została koordynatorem przedsięwzięcia remontu Zjawy IV.
Do chwili obecnej udało nam się uzyskać w PRS aprobatę technologii naprawy, przekonać do zaangażowania się w charakterze partnera przedsięwzięcia darłowską Stocznię M&W, organizujemy też dębinę na wymianę poszycia lewej burty Zjawy. Fundacja pozyskała sprawny i kompletny silnik (poprzedniemu, pomimo niewielkiego nalotu zaszkodził pobyt pod wodą). Rozmawiamy z kilkoma instytucjami o objęciu Zjawy IV działaniami sponsorskimi, mamy dopięte patronaty medialne. O postępach informować będziemy tutaj na bieżąco.


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments